2012. december 6., csütörtök

Altolamprologus

Egy kicsit kanyarodjunk vissza a Tanganyika-tó lakóihoz!

Láttuk a Malawi-tó eddig bemutatott lakóinál, milyen átfedések vannak, kereszteződések adódhatnak a sokféleségből, az egy élőhelyen egyszerre több "faj", alfaj, változat jelenlétéből.

Vajon így van-e a Tanganyika-tóban is? Foglalkozzunk ezzel egy kicsit, körbenézve ezen a területen is.
Amiről már beszéltünk bizonyos mélységig, az Altolamprologus nemet tekintsük át egy kicsit jobban.

Mint már említettük, négy alapfajra bontható, ezek pedig az A. compressiceps, az A. calvus, az A. sp. compressiceps "shell és az A. fasciatus.

Az Altolamprologus compressicepsek, calvusok, shell-ek sokunk számára jól ismert fajok. Jellegzetes, összetéveszthetetlen alakjuk, érdekes szokásaik, vadászat közben megfigyelhető magatartásuk, a versengő hímek intenzív színei alapján közkedvelt, gyakori, akár általános fajok lehetnének az akvaristák körében.

Minden érdekességük ellenére sajnos nincsenek eléggé megbecsülve, sokan tartják unalmasnak őket. Ha nem megfelelően vannak társítva, vagyis környezetük ingerszegény, akkor valóban nem mozognak túl sokat, de ha nincs miért, akkor nem is fognak. Hogy érhetjük el azt, hogy legyen miért megmutatni szépségüket? Mint bármelyik más fajnál. Társítsuk őket megfelelően. Ne várjuk el egyedül tartott hímektől, hogy megmutassák, milyenek tudnak lenni kifeszített úszókkal, besötétedett, mély színekkel rivalizálás közben. Akkor valóban nem lesz élmény, hogy a kövek közé elbújnak, vagy egy helyben álldogálnak valamelyik sarokban. Merjünk 8-10 hímet elhelyezni egy 400-500 literes akváriumba ugyanennyi nősténnyel, sziklákkal felszabdalva a területet és csodát fogunk látni. Mindig lesz valami történés, Valaki mindig fog udvarolni vagy csipkelődni, ráadásul úgy, hogy senki sem fogja kárát látni. Még egy dolog, ami emellett az elhelyezés mellett szól. Egyes hímek hajlamosak kimondottan durván bánni a nőstényekkel, akár agyon is verik őket a szó szoros értelmében. Az agresszió eloszlásáról már beszéltünk többször is, náluk is kitűnően működik a dolog.

 Tehetjük őket olyan akváriumba, ahol mozgékony, nem ijedős, akár rajhalak között lehetnek. Ebben az esetben sem lesznek elbújós, ijedős természetűek.

Íme egy kiváló példa a társas elhelyezésre:


Jól látszik, milyen gyönyörűek a Cyprichromisok között a területi vitájukat intéző Yellow calvus hímek.

Ami érdekes lehet a vadászsügéreknél, az a fajok, változatok együttes elhelyezése. Egészen eltérő véleményeket lehet erről hallani. Van, aki bátran tart együtt fehér és fekete calvus változatokat tenyészcsapatban is akár, magabiztosan állítva, hogy véletlenül sem ívnak össze, felismerik a nőstények saját hímjeiket.
Mások szerint nemhogy fajon belül, de fajok között is rendszeresen előfordulnak nem kívánatos összeívások. Személyes tapasztalatom is az óvatosság helyességét igazolja. Egy A. calvus Black "Pectoral" nőstényem ivarérése tájékán az akváriumon belül egyre inkább egy A.compressiceps "Red fin" hímem felé helyezte tartózkodási helyét, mígnem egyszer csak arra lettem figyelmes, hogy az ívásra készség minden jelével csigaházához csalogatja választottját. Természetesen azonnali beavatkozás, külön akváriumba helyezés követte a megfigyelést, ennek köszönhetően pár hét múlva elúszott az első csapat Black pectoral ivadékom.

Hogy is van ez a Tanganyika-tóban?

A vadászsügérek nem sorolhatóak a közönséges, gyakori fajok közé. Előfordulásuk ugyanúgy, mint a legtöbb nem nyílt vízi fajé, szigetszerűnek mondható. Kötődnek a sziklás-köves zónákhoz, kötődnek az ott élő táplálékállatokhoz, a búvóhelyekhez, az ívóhelyekhez.
Ezeknek a számukra ideálisnak nevezhető élőhelyeknek az előfordulása is szakaszos, szigetszerű a tóban, a közöttük lévő nyílt vizű részek határfelületként működnek, ezeken a halak egy része nem szívesen hatol át, nem érzik magukat biztonságban fedezet nélkül.
A tó életében előfordultak alacsonyabb vízállású időszakok, amikor a meglévő élőhelyek egy része szárazra kerülhetett, vagyis bizonyos ideig nem állt a halak rendelkezésére megfelelő méretű élőhelyek. Ilyenkor a halak egy része elindulhatott a lecsökkent terület okozta stressz és az éhezés elkerülésének érdekében. Ez lehet magyarázat az újabb élőhelyek benépesedésére.
Amikor a vízszint újra elérte azt a magasabb szintet, ami az élőhelyek kibővülését eredményezte, megint létrejött az elszigetelődés, Új populációk alakultak ki, ez lehet a magyarázat a vadászsügérek változatainak létrejöttére.

Az Altolamprologusok valószínűleg a leggyakrabban megtalálható halak között vannak az Interneten a  Tanganyika-tóból. Mint mindig, vannak előnyei és hátrányai egy ilyen helyzetnek. Sajnos, a hatalmas mennyiségű információ nagyrészt hiteltelen, és a megtalálható képek többnyire helytelenül megnevezettek. Ezért a nagy káoszért az elnevezések tekintetében felelősek a befogócégek, értékesítők is . 
 Gyakran nem jelzik a befogás helyét, csak a fajta színét, illetve az úgynevezett kereskedelmi neveket jelzik. Az is előfordul, hogy a befogási helyek megnevezése valótlan. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a megfelelő titoktartás hozza az elegendő hozamot...
. Ez a helyzet hozza magával a rengeteg félreértést.  Sokak szerint pár színes fajta, mint a Fire Fin, az Orange és a Red Fin nem különböznek egymástól, ugyanez vonatkozik a Gold Head és Gold Face fajtákra, a Gold, Orange és Yellow típusokra. Több száz képet megnézve óriási különbségeket találhatunk ugyanazon variáns egyedei között, ugyanakkor tökéletes megegyezést láthatunk eltérő változatoknál. Az oka ennek természetesen az is lehet valamilyen mértékben, hogy az adott hal környezete milyen színű, hisz láthatunk sötét környezetben fekete színű White változatokat és világos környezetben fehérnek tűnő Black változatokat egyaránt.
 

Íme itt egy táblázat azok kedvéért, akik szeretnék beleásni magukat egy kicsit jobban a tisztázott calvus- és compressiceps-változatok, földrajzi variánsok egyszerű, általános megjelenésének leírásába.

Szintén a suephoto.com-on találhatóak az alábbi térképek, melyek a calvus és compressiceps változatok előfordulását mutatják be.


Compressiceps




Ezen a térképen a citromsárga – A. compressiceps Gold/Yellow/Orange; narancssárga – A. compressiceps Gold Head/Gold Face;piros – A. compressiceps Fire Fin/Red Fin; zöld – A. compressiceps Green, szürke – A. compressiceps Zebra; fekete – A. compressiceps Black



Calvus


Altolamprologus calvus színváltozatok. Fehér - A. calvus White, citromsárga - A. calvus Yellow, fekete - A. calvus Black



Compressiceps "Shell"


Ismert előfordulási helyei az Altolamprologus sp. Compressiceps "Shell”-nek. 1 – Rutunga; 2 – Rumonge; 3 - Kabwe; 4 – Mbity Island (= Kumbula Island); 5 – Cape Nangu; 6 – Sumbu; 7 – Cape Kachese; 8 – Chimba; 9 – Cameron Bay. Feketével – A. sp. „Compressiceps Shell” Black (1, 2, 5); lilával – A. sp. „Compressiceps Shell” Violet (4, 6); szürkével – A. sp. „Compressiceps Shell” Gray (3, 7, 8, 9)

Mint láthatjuk, ezeknél a fajoknál is bőven van lehetőség a természetben is a változatok keveredésére, biztosak is lehetünk benne, hogy van rá példa bőven.

Genetikai vizsgálatok is folynak a témában szerencsére. Reméljük, hogy hamarosan hasonlóan letisztulttá válhat a helyzet, mint a Frontosa-Gibberosa kérdésben is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése