Ha azon ritka szerencsések közé tartozunk, akiknek a lakóhelye közelében található egy olyan akvarista szakbolt, vagy sügeres akvarista, akitől be tudjuk szerezni hőn áhított halainkat, akkor a szállítással nincs túl sok gondunk.
Amire mindenképp oda kell figyelni, az az, hogy minél kevesebb stressz érhesse őket a szállítás alatt és minél rövidebb idejű legyen a szállítás. A speciálisan halszállításra gyártott zacskók lényege az, hogy erősebb anyagból készülnek, mint az átlag zacskók, erősebb a hegesztésük és nincsenek sarkaik, ahova "beszorulhatnak" a halak.
Szállításnál alapvetően úgy töltjük fel a zacskót, hogy feszesen elkötve 1:3 arányú legyen a víz és a levegő aránya. A feszesség azért fontos, mert nyomás alatt megnöveljük a beoldódó gázok mennyiségét. Pont ezért kerüljük a zacskóba való fújást, kilélegzett levegőnk szén-dioxid tartalma savasabbá változtatja a vizet, amit sügereink nem tolerálnak.
Célszerű lehet valamilyen táskába vagy hűtőtáskába helyezni a zacskót úgy, hogy ne tudjon lötyögni , ide oda dőlni benne. A stresszokozó tényezők számát is csökkentjük a sötétséggel, halaink nagy része nyugalmi állapotba kerül és a víz hőmérsékletének drasztikus változását is megakadályozhatjuk ezzel. A hűtőtáska mindenképpen célszerű a hőmérséklet fixálásához.
Hosszabb távú utaztatáshoz célszerű oxigénnel oxigénpalackból tölteni a zacskót, nem légköri levegővel, ezzel sokkal hosszabb ideig tudhatjuk biztonságban halainkat.
Ha tudunk készülni a szállításra, akkor lehetőség szerint a szállítást megelőző napon és a szállítási napon ne etessünk. Ezzel elkerülhetjük a zacskóba való ürítést, ami ráadásul stresszhelyzetekben felfokozódik. Ha van rá lehetőségünk, a víz, ami a zacskóba kerül, ne az akváriumból kerüljön ki, vagy csak egy része legyen onnan. Az akváriumvízzel ellentétben a zacskóban nincs szűrőhatás, vagyis nitrittartalma megmérgezheti a halakat.
Hosszú útra indítva a nagyobb hőingás-toleranciájú halakat lehetséges úgy is előkészíteni, hogy fokozatosan lehűtik a vizüket. Ettől minden élettevékenységük lelassul, kábák lesznek, könnyedén átvészelik az utazást. Ezt az eljárást afrikai sügereknél nem ültették gyakorlatba, lévén nem túl toleránsak az alacsony hőmérséklettel szemben, de lehet megérne pár kísérletet.
Elmesélek egy a témába vágó esetet.
Halakat kellett szállítanom, 250 kilométert. Szeptember, hirtelen jött kánikulában 34 fok. Autóklíma nincs. Csak egy halszállító hungarocell doboz, ami segíthet a boldogulásban. Mindenki jó fej, segítőkész, három helyről szedem össze a halakat, már csak a harmadik van hátra. Kipufogó motor felőli végének a hegesztése elenged, húzom a földön magam után, szombat délután két órakor. Honnan kerítek szervízt, hogy jutok haza a halakkal? Kipufogó le, be a kocsiba. Autó hangja mint egy durva enduroé, üvölt amerre járok. Barátok jönnek segíteni, ezúton is köszönet nékik. Találunk szervizest, egy öreg szakit, aki "baráti" áron összerakja az autót. Halak közben főnek. Ekkor jön a nagy ötlet! Benzinkút, jég. Halak dobozban, közéjük öntöm a jég egy részét. Fedő rá a dobozra. Húsz perc múlva megállok ellenőrizni, leveszem a doboz tetejét, lesápadok. Az összes hal kimeredve, lesötétedve, szájuk fulladásos görcsben. Zacskók ki, nagyon hidegek, le az aszfaltra, dobozból jég ki, halak vizsgálata. Alig láthatóan megmozdul az egyik kopoltyúfedője. 20-25 perc múlva a meleg aszfalton a zacskókban lévő víz felmelegedett, a halak szépen lassan magukhoz tértek. A mai napig tökéletes egészségnek örvendenek. A vizük lehűlt 10-12 °C körülire és felmelegedett 23-24 °C-ra egy órán belül.
Na, ha minden jól ment és nem követünk el hibákat,akkor otthon vagyunk a halakkal. Be kell őket engedni az akváriumba. Ezt úgy érdemes, hogy zacskóval együtt betesszük az akváriumba a halakat és várunk 10 percet. Ezalatt kiegyenlítődik a hőmérséklet. Ezután kinyitjuk a zacskót, beleeresztünk az akvárium vizéből nagyjából annyit, mint a zacskóban van, várunk egy kicsit, ezalatt a halak megszokják az esetleges vízparaméter-különbségeket. Beengedhetjük az új lakókat.
Meg kell még említeni, sügereink abból a szempontból eltérnek a halak nagy részétől, hogy kifejlett korukban hajlamosak fontosabbnak tartani a saját személyes terüket, mint azt, hogy be vannak zacskózva, dobozolva. Ezért lehet fontos a sötétben való szállítás, az egyesével történő csomagolás, különösen a nagytestű, dominanciaelven működő csapathalaknál, de a kifejlett hímeket mindenképpen szállítsuk elkülönítve egymástól.
Következő témák akváriumok berendezése, élettér-akváriumok.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése