2012. április 17., kedd

Szűrőanyagok, akváriumindítás

Ha már döntöttünk arról, hogy milyen típusú szűrőt választunk, felmértük a boltok által kínált széles választékot, érdemes megnézni azt is, milyen anyagokkal van feltöltve a kiszemelt szűrő. A gyártók általában gondoskodnak arról, hogy az általuk előállított szűrő minden tekintetben megfeleljen a célnak, amire előállították. Mégis előfordul, hogy céljaink eléréséhez nem megfelelő az összeállítás.Ebben az esetben, vagy ha már meglévő, bevált szűrőanyagaink elöregednének, cserélni, pótolni kell azokat.
 Szűrőanyagaink megválasztásakor körültekintően járjunk el, igyekezzünk minél jobb hatásfokot elérni, megfelelő arányban legyenek a biológiailag, kémiailag aktív felületek a darabos szennyeződések eltávolításáért felelős közegekkel.

A perlonvatta mechanikai szűrőközeg, tetszés szerint alakítható, ezért bármilyen szűrőben elhelyezhető. Egyetlen hátránya az, hogy gyorsan eltömődhet, erősen visszavetheti szűrőnk hatásfokát. Használatakor erre fokozottan oda kell figyelni, rendszeresen ellenőrizni, tisztítani kell. Terheltségtől függően nagyjából évente érdemes újra kicserélni.

A szivacsokat szintén mechanikai szűrőközegként alkalmazzuk, felületükön bizonyos szintű bakteriális aktivitás is nyomon követhető. Az akvarisztikában használatos szivacsok üregei nem lehetnek zártak, nem végződhetnek vakon, a víznek át kell tudni áramlani rajtuk mindenhol. Erre a célra nagyon sokféle szivacsot lehet beszerezni a gyártók által külön típusokhoz készítve, a legapróbb lyukméretű, ivadékoknál használt szivacsszűrőktől kezdve a legnagyobb teljesítményű külső szűrőknél használatos többlépcsős, csökkenő lyukbőségűekig. Szivacsunk cseréjének ideje akkor érkezett el, amikor már vagy magától kezd alakot veszteni és nem tölti ki a keresztmetszetet ahova beillesztendő, vagy ha mosásnál azt vesszük észre, hogy rugalmasságát kezdi elveszíteni.

Több gyártó is előállít különböző vastagságú műanyagszálakból álló, bio fibres néven árusított terméket, melyet biomechanikai szűrőközegként adnak el. Ezeknek a termékeknek az igazán jó felhasználási lehetősége a legdurvább szennyeződések átszűrésében valósul meg, ezen kívül hasznos lehet még abban az esetben, ha úgy érezzük, hogy szűrőnk nem képes hozni névleges teljesítményét. Ebben az esetben  szivacsrétegeink közé helyezve jelentősen javíthatnak átjárhatóságukon.

A bio-golyók nagy biológiailag aktív felületet biztosítanak, nem tömődnek el, felhasználási idejük korlátlan, de elegendő mennyiségűt az átlag szűrők nem képesek befogadni. Felhasználásuk szűrőakváriumokban, vagy házilag készített "vödrös"szűrőkben megszokottak. Különböző méretben gyártják, általában 1,5-5 centiméter közötti méretekben.

Üvegből is nagyon hatékony biológiai szűrőközegek készülnek. Kapillárishálózatuk nagy felületet biztosít, megtöbbszörözheti szűrőnk hatékonyságát. Golyók és gyűrűk formájában szerezhetőek be.

A kerámiagyűrűk közül a kisebb átmérőjű,  durvább felületűek biztosítják a baktériumok megtelepedéséhez a legnagyobb felszínt, ezért ezek közül célszerű választanunk.

A különféle lávakövek porózus felületüknek köszönhetően szintén megfelelő biológiai aktív felületet biztosíthatnak, de eltömődésre hajlamosak lehetnek, ezért érdemes a mechanikai szűrőközegek után elhelyezni. Ha lehet, saját magunk által gyűjtött lávaköveket ne alkalmazzunk, sosem tudhatjuk azok pontos összetételét és azt sem, milyen, halaink számára káros anyagok oldódhatnak ki belőlük.

A zeolit, mint szűrőanyaghoz általában nehéz hozzájutni. Vulkáni kőzet, melynek nagyon nagy a porózussága, ráadásul kémiailag is aktív a felszíne, ezáltal kettős szerepet képesek betölteni. Nagyon sok baktérium megtelepedéséhez biztosíthatnak felületet és óriási mennyiségű iont képesek megkötni.
A felhasználhatóságának korlátai abból adódnak, hogy csak mérésekkel nyomon követve tudjuk megállapítani, hogy elvégzi-e még munkáját és kémiai úton lenne csak lehetséges tisztítani. Minél kisebb szemcséjű zeolitunk, annál nagyobb összfelülettel rendelkezik. Ezt felismerve több gyártó is belekezdett a méltán népszerű "folyékony" szűrőanyagok gyártásához, melyek púder finomságú zeolitot tartalmaznak. Ezek több kevesebb időre zavarossá teszik vizünket, de utána elsőosztályú vízparaméterekhez jutunk.

Az aktív szenet nagy kémiai aktivitása miatt használhatjuk, de állandó használatának nincs túl sok értelme. Viszonylag rövid idő alatt telítődik, tisztítása a kialakult kémiai kötések miatt nem lehetséges. Biológiailag nem aktív. Gyógyszermaradékok eltávolítására használjuk első sorban, vagy ha nyaralásunk után hazatérve azt látjuk, hogy bizony a halak kicsit többet kaptak enni a kelleténél. Hatását rövid idő alatt kifejti, használat után ne hagyjuk a szűrőben, vegyük ki, hagyjuk kiszáradni újabb felhasználásig.

Új akvárium indításakor az akvárium helyének a megválasztásakor figyelembe kell venni, hogy ne legyen hosszú idejű közvetlen megvilágításnak kitéve, ne legyen huzatos helyen. Ha sikerült olyan helyet találni a lakásban, ami megfelel ezeknek a kritériumoknak, még egy szempontot nem árt, ha észben tartunk. Halaink ösztönösen hajlamosak megijedni a maguknál nagyobb lények hirtelen mozgásától, tehát jó teszünk velük, ha nem a legforgalmasabb helyre kerülnek és felbukkanásunk nem váratlan a számukra.

Ha ez a hely megvan, akkor az akváriumot elhelyezzük. Ne lógjon le a bútorról, mert ha nincs a széleken alátámasztva, elreped. Helyezzünk alá hungarocellből vagy habszivacsból egy vékony méretazonos darabot, ez megfelelő egyenletes felfekvést biztosít, kiegyenlíti bútorunk esetleges egyenetlenségeit.

Ha ez is megvan, elkezdhetjük akváriumunk berendezését. Sügereink élőhelyén kövek alakítják a barlangokat, repedéseket, az aljzat homokból, iszapból áll. A helyes aljzatválasztás pont ezért a finom szemcséjű tiszta kvarchomok, melyben szívesen turkálnak halaink, egyes fajok ebből alakítják ki ívógödreiket, kúpjaikat. Nagyméretű kövek, kőcsoportok elhelyezése is célszerű hogy sügereink ki tudják jelölni territóriumuk határait, legyenek meg a búvó- és ívóhelyek.

Háttér behelyezésével is nagyon jót tehetünk halainkkal. Egyes fajok biztonságérzetéhez, színeik érvényesüléséhez szükséges lehet a sötét vagy éppen világos háttér. Nagyon jó minőségű, természethű kész háttereket lehet beszerezni, de kis ügyességgel magunk is építhetünk cement-perlit keverékéből, vagy akár hungarocellre is, melyek mögé elrejthetjük szűrőink csöveit, fűtőnket, matten szűrőnket, búvóhelyeket, barlangokat építhetünk bele.

Magasabb rendű növényzet alapvetően ritka a természetes élőhelyeken, pár növényes területtől eltekintve. Ha mégis szeretnénk növényeket behelyezni, azokat úgy kell választani, hogy növényevő halaink ne akarjanak belőlük fogyasztani rossz ízük, vagy keménységük miatt. Legyenek kifejezetten nagyméretűek, vagy a háttérre, kövekre rögzíthetőek, hogy sügereink állandó talajforgató, ásó tevékenysége folytán ne szabaduljanak el állandóan. Ezeknek a feltételeknek megfelelőeket az Anubias és a Cryptocoryne nemzetség fajai között keresgéljünk.

Ha beszereztük a homokot, köveket, azokat megtisztítottuk, behelyeztük az akváriumba, elkezdhetjük az akvárium feltöltését, szobahőmérsékletű vízzel. Félig-kétharmadig töltve elrendezhetjük növényinket, a homokot, majd lassan feltölthetjük teljesen.

Ezután elindíthatjuk szűrésünket. Hasznos baktériumaink megtelepedését kétféle módon érhetjük el. Az egyik az, ha oltókultúrás vízkezelő termékeket szerzünk be akvarisztikai szakboltokból. Ezek tartalmazzák a nitrifikáló és denitrifikáló baktériumtörzseket, melyek így azonnal képesek megtelepedni szűrőnkben. Másik lehetőség, hogy a "természetre" bízzuk a dolgok kialakulását, vagyis keringetjük a vizet, néha minimális mennyiségű szárazeleséget dobunk bele, hogy annak bomlásából keletkező anyagokkal etessük baktériumainkat. Ez a folyamat sokkal hosszabb időt vesz igénybe, míg vízkezelőkkel pár nap múlva, ebben az esetben hetek múlva lesz "kész" a víz halaink fogadására.

Következő témák: halaink szállítása, beeresztése.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése