2012. augusztus 31., péntek

Melyiket válasszam? V.

L. fuelleborni Chinyankwazi Island hím
           
A Labeotropheus, magyarul ormányos sügerek nemének két ismert képviselője van, a L. fuelleborni, vagyis Ormányos sügér és a L.trewavase, a Karcsú ormányos sügér.

Közös jellegzetességük a  bájos külsőt kölcsönző "ormány", mely egy porc alkotta kinövés a felső ajaknál. Ez a kis ormány, alsó állású szájukkal együtt lehetővé teszi, hogy táplálkozás közben testük majdnem párhuzamos legyen a szikla felületével, amiről az algákat, moszatokat csipegetik. Mind ormányuk, mind ajkaik felszínén a kövekkel való gyakori érintkezés miatt a bőr megvastagodott, kemény.

L. fuelleborni Hora Mhango hím

 Táplálkozásuknak megfelelően bélrendszerük hosszú. Sok időt töltenek a görgetegzóna köveinek, szikláinak legelésével. Ormányuk alá-, kitámasztásként működik, így jóval kevesebb energiába kerül így az alga "gyalulása", ráadásul a sziklához simuló testhelyzettel is nagyon sokat spórol a hal, nem kell annyit küzdenie a turbulens áramlatokkal, mint egyéb fajoknak, amik erre nem képesek. Az algát teljes mértékben képesek leszedni, a sziklákon jól látható nyomokat hagynak maguk után.
Érdekes dolog, hogy azokon a részeken, ahol a hullámverés okozta vízáramlatok erősebbek, az ott élő ormányos sügerek orra is nagyobb, mint az áramlatoknak kevésbé kitett részeken élőké. A másik dolog, ami biztosítja a stabil jelenlétét az életterében, az az oldalról erősen lapított teste, mely a vitorlaként működő nagyméretű hátúszóval együtt megakadályozza, hogy a halak a hullámzásban bukdácsoljanak.

L. trewavasae Zimbabwe Rock hím

A hím Ormányos sügerek nagy energiát fektetnek territóriumuk védelmébe, leginkább az azonos fajtájú hímekkel lépnek fel erőszakosan. A nőstények és a terület nélküli fiatal hímek a hullámzóna felsőbb részein csapatokban élnek. A 35 méteres mélység az elterjedésük alsó határa, ennél mélyebben csak elvétve lehet találkozni velük. Ez azt jelent, hogy a populációk a sziklás zónában a vízmélység által határolódnak el, ami magyarázatot ad a faj jelentős számú színváltozatára. A nőstények színei nem variálódnak változatonként különösebben. A jellegzetes alaknak valószínűleg nagyobb szerepe van a párválasztásban, mint a színezetnek. Az O (orange)  és OB (orange-blotch) változatok mind a hímek, mind a nőstények között előfordulnak. Sikeresebb a szaporodási egymásra találás, ha elég ahhoz az alak felismerése, mint ha a változatonként kisebb nagyobb eltéréseket kellene a nőstényeknek szem előtt tartaniuk. A hímek élnék színezetének szerepe a territóriumuk kijelölésében, a nőstények csalogatásában van és abban, hogy mutathassák , milyen életrevaló, jó genetikájú példányai fajuknak.

Ívásuk alatt megfigyelhető olyan eset is, hogy a hím már a nőstény által lerakott ikrák fölött elúszva, a nőstény száján kívül megtermékenyíti azokat, ellentétben az általános gyakorlattal, amikor is a nőstény, szájában az ikrákkal, a hím ikrafoltjai felé kapkod, a megtermékenyítés pedig szájon belül történik meg.

Az ivadékok először három hét után jelennek meg, véglegesen ezután nagyjából egy héttel hagyják el anyjuk száját.

Szaporodásuk viszonylag megbízható, az Ormányos sügér akár 60-70, a Karcsú ormányos sügér 30-40 ivadéknak is  életet adhat egy forgatás befejezésekor.

L. trewavasae Lion's Cove hím

A Karcsú ormányos sügér a tó legnagyobb részén az Ormányos sügér alatti régiókban él, egy-két helyen, például az észak-nyugati partvidék menti élőhelyeken viszont keverednek egymással.

Akváriumi tartásuknál az általános szabályokat betartva, nagyon szép, nyugodt társaságban gyönyörködhetünk. Csak növényevőkkel társítsuk őket. Viszonylag nagy testméretűek, a L. fuelleborni 14-15 centisre, míg a L. trewavasae 13-14 centiméteresre nő. Hazánkban a "Trewa" a népszerűbb, elvétve lehet hallani L. fuellebornikat tartó akvaristatársról.

Etetésükkor a sok jó minőségű növényi alapú száraz eleséget kiegészíthetjük planktonfélékkel is, a narancs és OB változatok esetében különösen fontos lehet a szép színek megőrzéséhez.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése