A csoportba tartozó halak többfélék, mind kitűnően alkalmazkodtak élőhelyük tulajdonságaihoz.
Általában békés, nyugodt természetűek, annak is kell lenniük, hiszen a tó legzsúfoltabb területein élnek. Pár faj kivételével alacsonyabb rendű állatokat, planktont, rovarokat fogyasztanak. Kivételt képeznek például a Likoma sekély vizeiben élő Labidochromisok, ők mind algával táplálkoznak.
Mozambik partjainál a szinte állandó, erős hullámverésben két fajuk találta meg az életterét.
Labidochromis "textilis blue |
Labidochromis "textilis cobalt |
Azok a Labidochromisok, melyeknek élőhelyén erős a hullámverés és kevés, elszórtan elhelyezkedő követ találhatunk, erősebb területvédő magatartással rendelkeznek, társításuk nehézkesebb kisebb termetük ellenére is. Az előbb említett két fajon kívül ilyenek a Chizumulu-sziget környéki fajok is.
Labidochromis freibergi |
Labidochromis zebroides |
Fogazatuk alapján a legtöbb Labidochromisnak növényevőnek kellene lennie, nem túl rég állhattak át a mostani táplálkozási szokásaikra. Nagy valószínűséggel egykor mind azok lehettek, de kisebb termetük miatt alulmaradtak volna a táplálékért folytatott küzdelemben, csak azok maradhattak meg közülük, akik hajlandóak voltak más dolgokat is elfogyasztani. Azok a fajaik, melyek az egyéb növényevő sügerektől elszigeteltebben élnek, azok nagyobb termetűek. Lehetséges, hogy azért kisebbek a rovarevők, mert az eleség nem volt kielégítő, aminek eredményeként nemzedékről nemzedékre csökkent testméretük?
A Labidochromis heterodon a Boadzulu-sziget környékén él, növényevő versenytársai jóformán nincsenek. Ráadásul a szigeten jelentős mennyiségű kormorán fészkel, ennek következményeként a víz erősen trágyázott, az alga- és moszatutánpótlás több, mint kielégítő. A L. heterodon faj növekedési üteme, kifejlett kori testmérete egyaránt körülbelül másfélszerese az előtte említett fajokénak. Érdekességük még, hogy bélrendszerükben rendszeresen fordulnak elő a bőséges növény tápláléknak köszönhetően nagy számban jelenlévő csigák fiatal példányainak maradványai is, fogaik a többi Labidochromisnál nagyobb méretűek.
Labidochromis heterodon |
Két másik faj is hasonló szerencsés helyzetben van, a Mumbo-sziget környéki vizekben ugyanazon okok miatt óriási mennyiségű eleség áll rendelkezésükre, szemben rovarevő rokonaikkal. Kisméretű lyukakat, üregeket foglalnak el maguknak , melyeket bőségesen vesz körül moszat, de nem elég nagyok ahhoz, hogy nagyobb termetű versenytársaiknak elég vonzóak legyenek a megtelepedéshez.
A L. vellicans nagyjából a tó teljes déli részén előfordul, a legszélesebb elterjedésű a nem növényevői közül.
Labidochromis vellicans |
A L. vellicans széles elterjedésének "áldozatai" kisebb termetű rokonai is, melyeknek keményen meg kell dolgozni a betevőért jelenlétükben. Ide tartoznak a L. freibergi, a L. strigatus és a L. gigas is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése